Okucia

O tym, jakie funkcje będzie miało okno, decyduje mechanizm, którego nie widać – okucie ukryte pomiędzy skrzydłem a ramą okna. Każde nowoczesne okucie pozwala na otwieranie, uchylanie i zamykanie skrzydła. To dziś standard. Jeśli jednak cenimy wygodę i bezpieczeństwo, warto wiedzieć, co jeszcze potrafi inteligentny system okuć.

Okucie Winkhaus autoPilot umożliwia zastosowanie szeregu elementów, które podnoszą funkcjonalność i komfort użytkowania okna. W większość z nich można wyposażyć okno nawet po wielu latach jego użytkowania.

A JAK AUTOPILOT WINKHAUS
Podstawowy system okuć uchylno-rozwieranych na rynku. Umożliwia zastosowanie szeregu elementów, które podnoszą funkcjonalność i wygodę użytkowania okna. W większość z nich można wyposażyć okno nawet po wielu latach jego użytkowania.

B JAK BLOKADA OBROTU KLAMKI Z PODNOŚNIKIEM
Mechanizm ten wymusza prawidłową obsługę okna, czyli uniemożliwia uchylenie skrzydła, gdy okno jest otwarte. Dzięki niemu nie dojdzie do „wyczepienia się” skrzydła z górnego zawiasu. Podnośnik dodatkowo lekko unosi skrzydło i zapewnia płynne jego przechodzenie z pozycji otwartej do zamkniętej. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do okien o dużych rozmiarach.

C JAK COMFORT
To nowe na rynku okucie z dodatkową funkcją odstawienia skrzydła od ramy. Gdy przekręcamy klamkę pionowo do góry, pomiędzy ramą a skrzydłem powstaje 6-milimetrowa szczelina. Umożliwia ona efektywne wietrzenie przy zaryglowanym oknie. Dzięki specjalnym zaczepom, „otwarte” okno jest zabezpieczone przed włamaniem tak, jakby było zamknięte.

E JAK ESTETYKA
By dopełnić estetyki okien, warto zamaskować zawiasy odpowiedniego koloru osłonami. W standardowej ofercie Winkhaus posiada osłony zawiasów w kolorach: białym, brązowym, srebrnym, stalowym oraz stare złoto i mosiądz, a na specjalne zamówienie dostarcza je w dowolnym kolorze palety RAL.

G JAK GRZYBEK
To specjalny trzpień ryglujący skrzydło w ościeżnicy. Te charakterystyczne grzybki wraz ze stalowymi zaczepami na ramie okna stanowią tzw. punkty bezpieczne. Im więcej takich punktów, tym większa odporność okna na włamanie.

M JAK MIKROWENTYLACJA
Jest możliwa po przekręceniu klamki w górę o 45° od pozycji poziomej – wtedy między ramą a skrzydłem powstaje niewielka (3 mm) szczelina, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Skrzydło pozostaje w tej pozycji dzięki specjalnemu zaczepowi rozszczelniającemu.

O JAK OGRANICZNIK OTWARCIA OKNA
Ograniczając otwarcie skrzydła do kąta 90°, zabezpiecza je przed uderzaniem o wnękę okienną przy silnym wietrze. Wbudowany hamulec cierny utrzymuje otwarte skrzydło w żądanej pozycji.

R JAK RĘCZNA REGULACJA ROLKI „ZIMA-LATO”
Zmiany temperatury powodują rozszerzania się i kurczenie tworzywa, z którego wykonane jest okno. Dlatego wymaga ono okresowych regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Okucia Winkhaus wyposażone są w rolki ryglujące z możliwością ręcznej regulacji docisku. Dzięki nim możemy samodzielnie zmniejszyć docisk skrzydła do ramy latem, a zwiększyć – zimą.

S JAK STOPNIOWANE UCHYLANIE
Odpowiada za nie mechanizm MSL. Sprawia on, że stopień uchylenia skrzydła można zmieniać. Zamiast jednej pozycji uzyskujemy – zależnie od pogody lub potrzeb domowników – 5 lub 7 położeń skrzydła. Dzięki temu można regulować intensywność przewietrzania, przekręcając klamkę na kolejny „stopień”. Uchylone skrzydło jest także zabezpieczone przed zatrzaśnięciem.

Z JAK ZATRZASK BALKONOWY
Zapobiega uderzaniu otwartych drzwi o ościeżnicę, gdy jesteśmy na balkonie. Wychodząc na balkon, zamykamy drzwi, pociągając za specjalny uchwyt – zatrzask utrzymuje skrzydło w ościeżnicy. Drzwi otworzą się ponownie przy lekkim nacisku z zewnątrz.

Szyby


W każdym oknie, ok. 65-85% powierzchni stanowią szyby. Dlatego ważne jest, aby zastanawiając się nad wyborem okna, zwrócić szczególną uwagę nie tylko na profile i elementy uzupełniające, ale przede wszystkim na szybę.

Wybór odpowiedniej szyby izolacyjnej do nowych okien jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na oszczędność energii oraz późniejszy komfort użytkowania pomieszczeń.

W obliczu rosnących cen energii oraz wymagań ochrony środowiska, znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na stosowanie w budownictwie materiałów będących materiałami energooszczędnymi, spełniającymi najostrzejsze normy.

Nasz dostawca szyb Pilkington oferuje rozwiązania, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii na światowym poziomie, pomogą ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem i zapewnią wysoki komfort użytkowania.

Pobierz dokument PDF